تبلیغات
mbmohit-Tabriz - كرم هایی كه زباله را به طلا تبدیل میكنند

mbmohit-Tabriz

زمینی پاک حق همه فرزندان ایران

پنجشنبه 15 اردیبهشت 1390

كرم هایی كه زباله را به طلا تبدیل میكنند

نویسنده: آ . اصلان پور   

کرمهایی که زباله ها را به طلا تبدیل می کنند

 

ورمی كمپوست حاصل فعالیت بیولوژیك نوعی كرم‌خاكی با نام علمی Eisenia fotida می‌باشد این جانور با تغذیه از موادآلی موجود در طبیعت آن‌ را به كود آلی مغذی تبدیل نموده به گونه‌ای كه در حال حاضر این كود به عنوان یكی از غنی‌ترین كودهای آلی بیولوژیك شناخته شده در دنیا كاربرد ورمی‌كمپوست در خواص فیزیكی،‌ شیمیایی و بیولوژیكی خاك تأثیر بسزایی دارد. این كود اصلاح‌كنندة خصوصیات فیزیكوشیمیایی و بیولوژیكی خاك بوده و علاوه بر وزن مخصوص كم، فاقد هر گونه بو، میكروارگانیسم‌های پاتوژن، باكتری‌های غیر هوازی، قارچ‌ها و علف‌های هرز می‌باشد. ورمی‌كمپوست علاوه بر قابلیت جذب آب با حجم بالا، شرایط مناسب جهت دانه‌بندی و قدرت نگه‌داری مواد غذایی مورد نیاز گیاهان را فراهم می‌نماید. ورمی‌كمپوست حاوی عناصر غذایی بسیار غنی به‌ویژه ازت بوده كه به‌تدریج آن‌ها را در اختیار گیاه قرار می‌دهد (این نكته از نظر حاصل‌خیزی خاك بسیار پراهمیت است.) این كود در مقایسه با سایر كودهای آلی دارای میزان عناصر اصلی غذایی بالاتری است. ورمی‌كمپوست علاوه بر عناصر ماكرو مانند ازت، فسفر و پتاسیم كه در فعالیت‌های حیاتی گیاه نقش اساسی دارند حاوی عناصر میكرو مانند آهن، مس، روی و منگنز نیز می‌باشد. علاوه بر این با داشتن موادی مانند ویتامین B12 و اكسین عوامل محرك رشد گیاه را فراهم می‌آورند. 

معمولآ نسبت كربن به ازت (C/N) ورمی كمپوست20-15بوده و طول دانه‌های خشك آن  بین 1-5mm متغیر است. هوموس آن نیز 20%  وزن خشك می‌باشد.

كرم‌های زباله‌خوار با تغذیه زایدات آلی آن‌ها را تجزیه و دگرگون می‌نمایند. فرآیند هضم این كرم‌ها به تغییر سریع‌تر مواد آلی منتهی شده و كمپوست تثبیت می‌شود. نتیجة این عمل دستیابی به ورمی‌كمپوست با كیفیت بالا است كه با بالاترین استانداردهای جهانی برابری می‌كند.

موارد استفاده ورمی‌كمپوست:

ورمی كمپوست قابل استفاده در كلیه محصولات زراعی، باغی و گلخانه‌ای می باشد.

 عناصر موجود در ورمی كمپوست:

ازت، فسفر، پتاسیم، كلسیم، آهن، روی، مس، منگنز

این در حالی است كه هر یك از انواع كودهای شیمیایی موجود تنها حاوی یك یا چند عنصر خاص می‌باشند

 شرایط كنونی تولید ورمی‌كمپوست

در حال حاضر روزانه علاوه بر ضایعات میادین میوه و تره‌بار، سطل‌های سبز، آبی و صورتی كه به‌ترتیب مخصوص ضایعات سبزی ـ میوه‌فروشی‌ها، آب‌میوه‌فروشی‌ها و گل‌فروشی‌ها می‌باشد در قالب طرح ساماندهی مشاغل پر زباله از سطح شهر جمع‌آوری، و به سایت كمپوست، واقع در برمشور شهر شیراز منتقل می‌شود كه پس از تفكیك ثانویه، جهت تغذیه كرم‌های زباله‌خوار مورد استفاده قرار می‌گیرند. تبدیل پسماند‌های آلی به روش ورمی‌كمپوست در فضایی به وسعت چهار هكتار به‌وسیله كرم‌های زباله‌خوار موسوم به Eisenia fotida و با ظرفیت 3000 تن ورمی‌كمپوست در سال در حال اجرا می‌باشد.

این كود در حال حاضر تحت نظارت سازمان بازیافت شهرداری شیراز با فرایند تبدیل زباله‌های آلی به روش بیولوژیك در حال تولید می‌باشد.

 

بیولوژی كرم خاكی:

از نظر پیشینه تاریخی، كرم‌های خاكی در حدود 600 میلیون سال پیش به وجود آمده و از آن زمان تا حال شاهد تكامل گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری بوده‌اند. شكل ظاهری این موجودات در طی این مدت تغییر چندانی پیدا نكرده و هم اكنون نیز بین گونه‌های مختلف آنها از این نظر تفاوت قابل توجهی به چشم نمی‌خورد.

این موجودات ارزشمند، به مدت چندین میلیون سال اراضی موجود در سطح كره زمین را در كمال آرامش و سكوت، زیر و رو كرده و بدین صورت نقش مهمی در جریان چرخه عناصر ایفا نموده‌اند كرم‌های‌خاكی دارای بدنی كشیده، بندبند، فاقد استخوان دارای كوتیكول حامل تارها و دستگاه گوارش لوله‌مانند كه به مجرای دفعی ختم می‌شود، هستند. طول این جانور برحسب گونه از یك سانتی‌متر تا بیش از 2 متر بالغ می‌گردد.

این جانور اغلب دوجنسی  یا هرمافرودیت هستند و هنگام بلوغ بر روی اپیدرم آنها یك منطقة متورم ظاهر می‌شود كه آنرا كمربند تناسلی گویند. این قسمت پیله‌ای ترشح می‌كند كه تخم‌ها را دربر‌ می‌گیرد.

كرم‌های‌خاكی فاقد مرحلة مشخص لاروی بوده و نوزادان آنها پس از خروج از تخم و پیله، رفته‌رفته بالغ می‌شوند.

امروزه با اطلاعاتی كه از این جانور بدست آمده است كاربردهای فراوانی در رشته‌های مختلف علوم (مانند كشاورزی، شیلات، دامپروری، صنعت، محیط زیست و انرژی) بـرای آن تعریف شده و یا به‌عبارت دیگر در بسیاری از علوم شناخته شده است.

پرورش كرم‌های خاكی در حال حاضر به‌صورت یك صنعت پررونق در آمده و لذا این حرفه امروزه در جهان طرفداران بسیاری دارد، به‌كارگیری این جانور ارزشمند در صنایع مختلف مشاغلی را ایجاد نموده‌است كه هیچ‌كدام از آنها در كشور ما شناخته شده نیست.

     

بیوكمپوست

چند دهه‌ایست كه با رخدادهای بزرگ فرایند‌های صنعتی در پهنه‌ی گیتی ، زباله‌ها نیز به‌همراه آلودگی‌های روزافزون خاك، آب و هوا زنجیره‌ی زیست‌محیطی و زیستگاه آدمیان را به سختی با تهدید ناخواسته‌ای روبرو نموده است. در زمینه‌ی مبارزه با چنین مشكل فراگیری مراكز پژوهشی و اجرایی تلاش و كوشش پیگیری را در رویارویی و مبارزه آغاز كرده‌اند.

از روش‌های بسیار مؤثر در مبارزه و خنثی سازی اثرات نامطلوب زباله‌ها تبدیل آن‌ها به كود است تكنیك تبدیل كود از زباله بطور علمی و عملی در سال‌های اخیر آغاز شده‌است . كمپوستینگ، تجزیه‌ی مواد زاید قابل تجزیه‌ی بیولوژیك توسط جانداران ذره‌بینی است كه توانایی شكست ملكول‌های بزرگ مواد آلی را دارا می‌باشند. روشی است كه چنین ارگانیسم‌هایی را در جهت افزایش میزان تجزیه‌ی بقایای آلی تحت كنترل مورد استفاده قرار می‌دهد. این فرایند طبیعی، مواد آلی را به ماده‌ای غنی مبدل كرده مكملی بسیار سودمند برای خاك ایجاد می‌نماید. تركیبات هوموسی تولید‌شده به‌راحتی توسط گیاهان قابل جذب است. به این ترتیب باعث بهبود وضعیت خاك‌های اراضی زیر كشت و در نتیجه كاهش استفاده از كود‌های شیمیایی می‌شود.

اهم خواص فیزیكی و شیمیایی بیوكمپوست عبارتند از:

1ـ تسریع‌كننده‌ی رشد گیاه

2ـ غنی از تركیبات هوموسی

3ـ قابلیت نگهداری آب با حجم بالا

4ـ عاری از میكروارگانیسم‌های پاتوژن

5ـ وزن مخصوص كم و فاقد هر گونه بو

6ـ اصلاح‌كنده‌ی خصوصیات فیزیكوشیمیایی و بیولوژیكی خاك

7ـ تأمین كننده‌ی كلیه‌ی عناصر غذایی مورد نیاز برای رشد گیاهان

 

ویژگی‌های بهینه‌ی بیوكمپوست:

1-     به‌جای كود، در چمن‌كاری، گیاهان زینتی، باغداری، تاكستان، كشت قارچ، سبزیكاری، صیفی‌كاری،

    فضای سبز و غیره. این‌گونه مصارف بیشترین و شناخته‌ترین كاربردها را تشكیل می‌دهند.

2- به‌جای مواد پركننده در تراشه‌های ساختمانی.

3-  بجای مواد جانبی، در كارخانه‌های آجرسازی برای بلوك‌های توخالی یا متخلخل.

4- بجای عایق صدا (آكوستیك ) در ساختمان‌ها.

5- بعنوان بیوفیلتر در كارخانه‌های تهیه كمپوست. رفع بوی لاشه حیوانات در دامداری ها و مرغداری‌ها و كارخانجات قند سازی.

6- بجای بستر حیوانات در دامداری‌ها.

7- استفاده به عنوان سوبسترا در كشت قارچ.

8_ استفاده به عنوان الیاف در صنعت نساجی و الیاف آلی.

 

عناصر موجود در بیوكمپوست:

كمپوست به‌دست آمده از زباله‌ی آلی، حاوی مقدار فراوانی عناصر معدنی بوده كه پاره‌ای از آن‌ها برای رشد گیاهان ضروریست. مهمترین این عناصر كه obligo elements نامیده می‌شوند، عبارتند از بر، روی، مس، منگنز، مولیبدن، كبالت بعلاوه‌ی عناصر عمده‌ی دیگر كه عبارتند از: نیتروژن، پتاسیم، گوگرد، كلسیم، منیزیم.

نظرات() 
How can I increase my height after 18?
دوشنبه 30 مرداد 1396 12:11 ب.ظ
I've been surfing on-line more than 3 hours
nowadays, but I by no means found any interesting
article like yours. It's beautiful value enough for
me. In my view, if all web owners and bloggers made good
content as you did, the internet can be much more useful than ever before.
cruzholtkamp.wordpress.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 01:34 ب.ظ
Heya! I'm at work browsing your blog from my new apple iphone!
Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
Carry on the great work!
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 07:10 ب.ظ
Hi, I wish for to subscribe for this web site to take most up-to-date updates, thus where
can i do it please help out.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

نظرسنجی

  لطفا نظرات خود را به ما اعلام کنید

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :