تبلیغات
mbmohit-Tabriz - كمپوست كرمی- Vermicompost

mbmohit-Tabriz

زمینی پاک حق همه فرزندان ایران

پنجشنبه 15 اردیبهشت 1390

كمپوست كرمی- Vermicompost

نویسنده: آ . اصلان پور   

كمپوست كرمی ، عبارت است از كود آلی ( Vermicompost ) ورمی كمپوست بیولوژیكی كه در اثر عبور مداوم و آرام مواد آلی درحال پوسیدگی از دستگاه گوارش گونه ایی از كرم های خاكی ودفع این مواد از بدن كرم حاصل می گردد . این مواد هنگام عبور از fدن كرم آغشته به مخاط دستگاه گوارش ( موكوس ) ، ویتامینها و آنزیمها شده كه در نهایت به عنوان یك كود آلی غنی شده و بسیار مفید برای ساختمان و بهبود عناصر غذایی خاك تولید و مورد مصرف واقع می گردد . بنابراین ورمی كمپوست عبارت خواهد بود از فضولات کرم به همراه درصدی از مواد آلی و غذایی بستر و لاشه كرمها .
 مشخصات كرمها و انتخاب گونه مناسب :
 بطور كلی گونه های مختلفی  از این كرمها یافت می گردند كه بسته به موضوع كار و هدف ، گونه انتخابی متفاوت خواهد بود . این اهداف می تواند شامل موارد ذیل باشد :
-1 افزایش حاصلخیزی و بهبود ساختمان و مدیریت خاك
-2 افزایش محصول
-3 تولید مكمل غذایی جهت دام و آبزیان که برای هر یك از این فعالیتها یك گونه مناسبتر از سایر گونه ها خواهد بود . بطور مثال به منظور مدیریت و بهبود ساختمان خاك مورد استفاده قرار Lampite maurittii گونه می گیرد.

 مناسبترین گونه برای تولید ورمی كمپوست ، گونه Eisenia foetida بوده كه برنگ قهوه  ای مایل به قرمز و كوچكتر از كرمهای خاكی معمولی می باشد . این كرم دارای دو جنس نر و ماده بوده كه كرمهای ماده درمحل حلقه جنسی وسط بدن خود و پس از جفت گیری ،تخم  یا كوكون را تشكیل می دهند . كوكونها به رنگ زرد كهربایی و در داخل آن حدود 7 نوزاد لارو وجود دارد . بنابر این افزایش تعداد كرمها در هر نسل بصورت تصاعد نسبتاً هندسی خواهد بود . وزن هر کرم بالغ 0.3 تا 0.7 گرم و در هر کیلو گرم حدود 1000تا2000 نخ کرم وجود دارد. یک نسل این كرم ( از تخم تا تخم ) در درجه حرارت 25 درجه سانتی گراد حدود سه ماه بوده و عمر كرمها بین 1 تا 2 سال متغییر می باشد.
تركیب بستر و میزان تغذیه كرمها :

بستر تغذیه كرمها شامل مواد نیمه پوسیده مانند كودگاوی نیمه پوسیده – كوداسبی – كاه و كلش غلات و برخی زایدات و بقایای گیاهی می باشد . در داخل این بستر می توان مقداری مواد تازه مانند : زایدات سبزیجات و میوه جات – جزء آلی و قابل تجزیه
زباله های خانگی ، پسماندهای برخی كارخانجات صنایع غذایی ( مانند كارخانجات تولید آب میوه ، کمپوست ، رب و . . . ) و حتی لجن فاضلاب ( به جز فاضلاب صنعتی ) را اضافه نمود . البته باید این نكته را در نظر گرفت كه حدود 85 % این مواد بستره ای را كود دامی نیمه پوسیده تشكیل خواهد داد . رطوبت مطلوب بستر تغذیه كرمها حدود 70 % وزنی بوده و هوادهی و تغذیه و جلوگیری از سفت شدن بستر و نگهداری PH آن در حد 8-7 از نکات مهم می باشد.
 
 مشخصات و نیازهای فیزیولوژیكی گونه E.feotida
رنگ
فاز
فعالیت
رطوبت
قابل
تحمل
( % )
 درجه
حرارت
قابل تحمل
( oc)
وزن كرم بالغ
 ( gr )
گونه
تغذیه
قهوه ای
مایل
به قرمز
 در
طول
سال
بدون
دیاپوز
 20-40  15-30  0/3-1  E.feotida  كود دامی
نیمه پوسیده
– بقایای
میوه جات و
سبزیجات
 
 هر كرم تقریباً به اندازه وزن بدن خود در روز تغذیه می كند . بنابر این مدت زمان لازم برای تولید ورمی كمپوست در بستر بستگی به بیوماس ( وزن ) كرم موجود در پشته های بستر تغذیه ای كرم ها دارد. نگهداری كرم درون پشته ها به دو منظور صورت می پذیرد .
-1 افزایش جمعیت كرمها
-2 تولید كود آلی ( ورمی كمپوست )
وزن اولیه كرمهای درون پشته ها برای هدف اول به مراتب كمتر از هدف دوم است . جمعیت مطلوب كرمهای درون پشته برای تولید ورمی كمپوست حدود 25 % وزنی ( نسبت به وزن پشته ) می باشد كه در این حالت زمان لازم برای تولید كود آلی در درجه حرارت 25 درجه حدود2 -  1.5 ماه خاهد بود.
روش ایجاد كارگاه تولید ورمی كمپوست :
روشهای مختلفی برای تولید وجود دارد كه در اینجا ساده ترین روش كه روش پشته ای است شرح داده خواهد شد .
1-یك زمین مسطح بدون كلوخ سنگ و خرده شیشه را انتخاب و سطح آنرا مرطوب و سپس كاملاً بكوبید تا سفت گردد. علت این امر جلوگیری از ایجاد هیبرید كرمهای مورد استفاده با كرمهای خاكی معمولی و زایل شدن نژاد آنها می باشد . می توان در صورت امكان سطح زمین را سیمان و یا آسفالت نمود . 
2-كرمها از بارندگی و نور آفتاب گریزان می باشند در نتیجه بر روی سطح آماده شده در مرحله (1) اقدام به ایجاد سایبان می گردد.
3-بر روی سطح آماده شده اقدام به ایجاد پشته ای از كود گاوی نیمه پوسیده به شكل گنبدی با عرض 70 سانتیمتر و به ارتفاع 50 سانتی متر و طول دلخواه می شود.
4-پس از پشته نمودن اقدام به آبیاری فراوان پشته ها شود تا شیرابه كود گاوی خارج گردد.
5-در طول بالاترین قسمت پشته اقدام به ایجاد شیاری به عمق 15 سانتیمتر نموده و كرمها را داخل شیار در طول پشته بریزید و سپس كود را روی آن برگردانید.
6-در طول مدت فعالیت كرمها (تا تبدیل كود گاوی به ورمی كمپوست) هر روز به اندازه آبیاری چمن روی آن آبپاشی صورت گیرد تا رطوبت مطلوب آن حفظ گردد.
7-پس از مدتی كه مواد بستره ای تبدیل به ورمی كمپوست گردید می توان اقدام به جداسازی كرمها از پشته نمود كه برای اینكار یا از غربال استفاده می گردد و یا می توان با ایجاد یك ماهیچه از كود دامی نیمه پوسیده در كنار پشته ای كه دیگر فاقد مواد غذایی لازم برای تغذیه كرمهاست سبب مهاجرت كرمها از پشته قدیمی به این ماهیچه گردید و پس از آن اقدام به ایجاد پشته های جدید و انتقال جمعیت كرم به این پشته ها نمود. 
شكل 1 – سیستم پشته

شكل 2- سیستم تانك

سایر محصولات جانبی فرایند تولید ورمی كمپوست :
در حین تولید ورمی كمپوست ، افزایش جمعیت كرمها را خواهیم داشت . كرمها را می توان به واحدهای متقاضی تولید كود فروخت . همچنین لاشه بدن كرمهای مسن را می توان با روشهای مناسب خشك و تبدیل به پودرخشك كرد و به عنوان بخشی از جیره غذایی طیور و آبزیان مورد استفاده قرار داد ( این پودر حاوی پروتئین بالایی می باشد ) .
توجیه اقتصادی :
قیمت هر كیلوگرم كود ورمی كمپوست بسته بندی شده در حدود 400 تومان و قیمت یك کیلوگرم كرم زنده حدود 20 تا 30 هزار تومان می باشد و در تولید مكانیزه قیمت تمام شده هر كیلوگرم كود بین 150 تا 200 تومان بوده و در كشاورزی ارگانیك و كشتهای گلخانه ای پاكترین و مناسبترین بستر بوده و سبب باردهی بیشتر محصولات كشاورزی خواهند گردید . اضافه بر آن این تولید از ارزش زیست محیطی بالایی نیز برخودار است و كود تولیدی به علت بالا بودن نسبت  كربن به ازت( C/N  15 ) فاقد بوی نامطبوع و فعالیت حشرات مزاحم می باشد . بطور كلی نیمی از وزن پشته تبدیل به ورمی كمپوست خواهد شد .
نكاتی كه باید به خاطر داشت :
-1 آبیاری توده باید بطور روزانه و منظم انجام شود .
-2 از كود تازه دامی و مرغی نباید استفاده كرد .
-3 این كرمها از نور آفتاب و بارندگی گریزان می باشند پس باید آنها را از این دو عامل محافظت نمود

نظرات() 
What do you do when your Achilles tendon hurts?
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:04 ق.ظ
I absolutely love your blog and find most of your
post's to be exactly what I'm looking for. Do you offer guest
writers to write content available for you? I wouldn't mind publishing a post or elaborating on many of
the subjects you write with regards to here. Again, awesome site!
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 07:34 ب.ظ
Hi friends, pleasant article and fastidious urging commented at
this place, I am genuinely enjoying by these.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

نظرسنجی

  لطفا نظرات خود را به ما اعلام کنید

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :